باشگاه کوهنوردی داها

آبشار دره گرم ـ خرم آباد

1394/06/23
آبشار دره گرم ـ خرم آباد

آبشار دره گرم با ارتفاعی حدود 6-7 متر، در شهرستان خرم آباد، در مجاورت منطقه دره گرم و در دل دره ای زیبا در مخمل کوه (واقع در رشته کوه زاگرس) واقع شده است. جالب است که بدانید، دره گرم یک بخش یا روستا نیست. بلکه نام قدیمی یکی از محله های شهرستان خرم آباد است که امروزه «بلوار ولایت» نام نهاده شده است. به عبارت دیگر، این آبشار زیبا و بکر، در فاصله بسیار نزدیک شهرستان خرم آباد واقع شده است و با فاصله حدود نیم ساعت پیاده روی از بلوار ولایت، می توان به این آبشار رسید ! لذا مهمترین حسن این آبشار دستیابی بسیار سریع و آسان به آن است.

مسیر دستیابی به این آبشار

به طور کلی دو راه برای رسیدن به این آبشار وجود دارد:

1ـ  حرکت از پایین دره به سمت آبشار:

کافیست که بلوار شصت متری را تقریبا تا انتها و به موازات استخر معلم با ماشین بروید و سپس پیاده شوید. در کوه مخمل کوه (از کوه های رشته کوه زاگرس)، دره ای وجود دارد که اگر به سمت آن حرکت کنید، با حدود 10 دقیقه پیاده روی، جویباری را می بینید که باغستان های کوچکی را آبیاری می کند، اگر مسیر جو یبار را ادامه دهید، به آبشاری دو قلو برخورد می کنید که در واقع اولین آبشار دره گرم است و در دهانه آن حوضچه بزرگی وجود دارد که در زیر می توانید تصویر آن را مشاهده کنید.

تصویر آبشار اول دره گرم

برای رسیدن به آبشار دوم که زیباتر است و در ضمن دارای پوشش گیاهی متنوع تری است و در منطقه بکر و دست و نخورده واقع شده است، باید در امتداد دره، اندکی (حدود 15 دقیقه)به کوهنوردی بپردازید. کافی است مسیر آب را پی بگیرید تا به آبشار دوم برسید. در مسیر کوه نوردی دقت کنید که از مکان های امن صعود کنید و احتیاط لازم را انجام دهید.

با نزدیک شدن به این آبشار، صدای ریزش مهیب و دلنوز آب آبشار از ارتفاع بالا به گوش می رسد که با نزدیک تر شدن به آن، آبشاری زیبا هویدا می شود  که ریزش شدید آب در ارتفاع باعث ایجاد حوضچه ای بزرگ در محل ریزش آب شده است که برای آب تنی بسیار مناسب است. خوش بختانه آب این آبشار از چشمه های نسبتا دور دست سرچشمه می گیرد و چندان سر نیست، لذا برای آب تنی بسیار فرح بخش است. تصویر آبشار، همان تصویر اولین است.

2ـ حرکت از بالای کوه به سمت دره

مسیر دوم برای افرادی مناسب است که تمایل دارند به کوه نوردی در مخمل کوه بپردازند. در این مسیر لازم است که حدود 500 متر نرسیده به دره از کوه بالا بروید و سپس از بالای کوه به دره سرازیر شوید. در این مسیر می توانید آبشارهای کوچک دیگری که حدود 3 متر نیز ارتفاع دارند مشاهده کنید که در زیر تصاویری از آنها را مشاهده می کنید.منبع: waterfall.blog.ir