باشگاه کوهنوردی داها

معرفی انواع دوچرخه های کوهستان

1394/06/25
معرفی انواع دوچرخه های کوهستان

کراس کانتری، تریل، اِندورو/آل مانتین، دانهیل و درت جامپ

دوچرخه سواری کوهستان رشته بسیار جالبی است چون دامنه وسیعی در زمینه دوچرخه سواری و مسیرهای مختلف دارد که بیشتر دوچرخه های کوهستان می توانند با آنها سرگرم شوند. چه چیزی یک دوچرخه را برای 100 کیلومتر سواری مسیر سربالایی، یا در مسابقه ای با یک مسیر پرچالش جنگلی و یا در یک مسیر کاملاً پرشیب، ایده آل می کند.
با اینکه تمامی اینها کاملاً هیجان انگیز می باشد اما انتخاب میان انواع دوچرخه های کوهستان در نهایت امری گیج کننده است. در این باره نگران نباشید، ما در این زمینه ویژگی های هر یک از انواع دوچرخه های کوهستان را برای شما توضیح خواهیم داد و شما را برای انتخاب بهترین دوچرخه کوهستان برای دوچرخه سواری راهنمایی خواهیم کرد.کراس کانتری Cross-Country
دوچرخه های کراس کانتری XC دامنه وسیعی از دوچرخه هایی را تشکیل می دهند که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند (تا 750 دلار)،‌اما انواع قهرمانی آن (دوچرخه هایی که در المپیک موفق به کسب مدال طلا شده اند) نیز وجود دارند که 10 برابر قیمت دوچرخه های عادی کراس کانتری می باشند. آنها به منظور افزایش کارایی و راحت تر رکاب خوردن طراحی می شوند و به همین منظور دارای لاستیک های سرعتی، تنه و تجهیزات سبک تری می باشند. شما اغلب در انواع گرانقیمت این نوع دوچرخه ها، دوچرخه هایی با چرخ های 29 اینچ جهت سواری نرم تر با کنترل بیشتر روی دوچرخه در سرعت های بالا، خواهید یافت.
دوچرخه های کراس کانتری دارای کمک های عقب و/یا جلو با بازی 80 تا 120 میلیمتر هستند تا بسته به موقعیت بر روی صخره، ریشه و ناهمواری های مسیر قادر به دفع ضربه های وارده باشند. این کمک ها همچنین سبب افزایش فرمان پذیری و بهبود راحتی شما می شوند تا بتوانید با سرعت بیشتر در مسافت طولانی تر و با کنترل بیشتری برانید. این عوامل دوچرخه کراس کانتری را برای کسانی که میخواهند سرعت خود را در رشته کوهستان افزایش دهند، یا هوس شرکت در یک مسابقه یا رقابت را دارند و یا حتی افرادی که در برنامه تناسب اندام (Fitness) خود نیاز به ارتقا سطح تمرینات با دوچرخه را دارند، ایده آل نموده است.


تریل Trail
دوچرخه های تریل مخلوطی از سرعت دوچرخه های "کراس کانتری" با هر آنچه در تکنولوژی های دوچرخه های "اندورو" وجود دارد، می باشد. تا 1000 دلار؛ شما می توانید دوچرخه تریلی داشت باشید که در واقع بهترین عملکرد را با یک کمک جلو همانند یک "تنه خشک" برای شما فراهم می آورد، اما از 1000 دلار به بالا دوچرخه تریل تان مجهز به کمک های جلو و عقب "فول ساسپنشن" خواهند بود که به دوچرخه تان کنترل و راحتی بیشتری خواهد افزود. اگر بخواهیم در مورد اعداد صحبت کنیم، دامنه بازی کمک از 120 تا 160 میلیمتر می باشد، زاویه پیشانی باید 69 درجه یا کمتر باشد، کرپی 90 میلیمتر یا کوتاهتر و طول فرمان 700 میلیمتر با بیشتر است.
در سایز چرخ های 27.5 و 29، آنها توسط محورهای 15 میلیمتر برای جلو و 12 میلیمتر برای عقب جهت افزایش امنیت و استحکام نگهداشته می شوند. انواع پیشرفته تر دوچرخه های تریل برخی از تجهیزات و ویژگی های اندورو را خواهند داشت اما آنها باید همچنان سبک باشند و به اندازه کافی راحت رکاب بخورند تا بالا رفتن با آنها براحتی و همانند دوچرخه های کراس کانتری جالب باشد. این ویژگی و برتری ها این امکان را به شما می دهد تا بتوانید با هر نوع مسیر یا چالشی مواجه شوید.

 

اندورو/آل مانتین Enduro/All-mountain
دوچرخه های اندورو بطور اساسی دوچرخه های تریل کمک دار (فول ساسپنشن) هستند با گرایش بیشتر به خاکی. بازی کمک به طور مرسوم بیشتر است و از 140 تا 170 میلیمتر می باشد، فرمان عریض تر (750 میلیمتر) و کرپی ها می توانند تا 30 میلیمتر نیز کوتاهتر باشند. زاویه پیشانی 67 درجه یا کمتر در انتقال بیشتر نیرو به فرمان و به تنه با کاهش ارتفاع در افزایش ثبات در سرعت های بالا بر سر پیچ ها کمک می نماید. زین های تلسکوپیک (ریموت دار) به شما این امکان را می دهد تا در مواقعی که شرایط به سمت وحشی شدن پیش می رود با پایین آوردن سریع زین، بتوانید وزن خود را به اطراف منتقل و تعادل خودتان را حفظ نمایید. دوچرخه های دارای سایز چرخ جدید 27.5 که اخیراً تولید شده اند واقعاً برای اندورو بخوبی عمل می کنند اما مدل های واقعاً خوب 26 و 29 اینچی نیز وجود دارند.
این ویژگی ها به شما این امکان را می دهند تا در سخت ترین مسیرها و پیست ها با اعتماد به نفس کامل سواری کنید. کمک های هوای سبک تریل و سایر لوازم اگر چه سخت و خشن هستند اما وزن کمی دارند به این معنی که آنها در مسیرهای نرمال بخوبی واکنش نشان می دهند. اگر همچنین صبور باشین آنها می توانند سربالایی ها را بالا بروند. این سطح فناوری بهرحال ارزانتر از این نمی شود و به به طور متوسط باید بالای 2000 دلار برای یک دوچرخه ساده اندورو هزینه کنید. این هزینه قابل قبولی برای کسانی است که می خواهند جاذبه بیشتری روی زمین داشته باشند و هر جایی بروند و در هر وضعیتی از دوچرخه سواری لذت ببرند.

دانهیل Downhill
دوچرخه های دانهیل DH خاص ترین دوچرخه های کوهستان در بین سایرین می باشند. زاویه پیشانی بسیار کم 65 درجه یا کمتر، آج های ترکیبی بلند و کوتاه تایرها می تواند در سریعترین رقابت ها به هر نوع شیبی غلبه کند. میزان بازی زیاد کمک (180 تا 220 میلیمتر) همانند موتورهای کراس، با وجود پاشاخ و کمک عقب فنری می تواند از پس بزرگ ترین و شدیدترین سقوط ها و صخره ها در سرعت های دیوانه وار برآید.
تنه های بسیار مقاوم و لوازم روی دوچرخه، آنها را جداً سنگین کرده است، و دنده هایی برای بالا رفتن ندارند. این بدان معناست که اگر وسیله یا امکاناتی برای بالا بردن دوچرخه نداشته باشید، باید خودتان دوچرخه را تا بالا هل بدهید. به واسطه تجهیزات با کارایی بالا و مخصوص این دوچرخه ها که در مسیرهای بسیار خشن مورد استفاده قرار می گیرند، قیمت این نوع دوچرخه ها از حدود 3000 دلار آغاز می شود. برای انجام دادن پرش های واقعی شما نیاز به تجهیزات کامل دانهیل دارید و تنها چیزی که شما رو در دانهیل محدود می کند خودتان خواهید بود!
 

درت جامپ Dirt jump
دوچرخه های درت جامپ اساساً همان دوچرخه های بزرگتر از BMX می باشند که در بزرگترین، دیوانه وارترین حرکات نمایشی هوایی در پارک ها و پیست های این رشته استفاده می شوند. دوچرخه های اسلوپ استایل Slopestyle نیز با افزودن یک کمک کوچک در قسمت عقب دوچرخه برای فرودهای سخت تر در کوهستانی فری استایل مورد استفاده قرار می گیرند. از سایز روش ها برای جلوگیری از آسیب این دوچرخه ها در برابر زمین خوردن و تصادفات که به وفور در این رشته ها دیده اتفاق می افتد، استفاده از سیستم دنده تک سرعته و یک ترمز می باشد. این دوچرخه ها احتمالاً بهترین گزینه برای مواردی هستند که شما می خواهید با آن حرکت چرخشی Backflip اجرا نمایید.


منبع: bikeradar.com