گزارش برنامه

صعود به قله خاص ورزان

1394/05/23 |1 روز

سرپرست برنامه : آقای علی اصغری

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی متوسط

تعداد نفرات شرکت کننده : 18 نفر

تهیه کننده گزارش : آقای علی اصغری

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران - جاده فیروز کوه - دو راهی آزاد مهر - روستای دراسله

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

قله خاص ورزان با ارتفاع 3247 متر از قلل البرز مرکزی بوده و در استان مازندران منطقه سواد کوه واقع است . خاص ورزان بر روی خط الراس ارفه کوه به به میشینه مرگ و پرچنان قرار دارد و از غرب به قله سوادکوه ، از شرق به قله تلمه سنگ و از جنوب بوسیله گردنه کورف به قله خلیفه متصل است. پوشش گیاهی آن در دامنه های شمالی در ارتفاعات پایین درخت و درختچه های جنگلی و در دامنه های جنوبی بصورت مرتع می باشد. بهترین مسیر صعود از روستای دراسله که در دامنه شمال غربی قله واقع است ، آغاز میشود . رودخانه زیبای دراسله نیز از دامنه های شمالی قله میگذرد .روستای ییلاقی دراسله در شهرستان سوادکوه و در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زیرآب، در دهستان ولوپی واقع شده ‌است. منطقه ییلاقی دراسله دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است که تابستان هایی بسیار شلوغی را دارد . در دراسله آبشاری وجود دارد بنام " تنگ دراسله " این آبشار زیبا با آب فراوان ، گوارا و سرد در طول مسیر نیز بدلیل شیب تند زمین آبشارهای کوچک و بزرگ فراوانی را پدید آورده‌است.آبشار دیگری نیز در ۱ کیلومتری غرب آن، در انتهای یک دره قرار دارد که بسیار پر آب است .قابل ذكر است آب اين تنگ همان آبي است كه از تنگه واشي فيروزكوه خارج مي شود

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

صاف و آفتابی (گرم )

مدت زمان پیمایش برنامه

9 ساعت (با احتساب زمانهای استراحت )

شرح برنامه

ساعت 6 صبح روز جمعه  بیست و سوم مرداد ماه ، از مقابل باشگاه کوهنوردی داها ساری با 18 نفر از اعضا با یکدستگاه مینی بوس به سمت جاده فیروز کوه حرکت کردیم . کمی بعد از زیرآب در کنار پمپ بنزین توقف کوتاهی برای خرید و صرف چای داشتیم { این مکان دارای سرویس بهداشتی (در پمپ بنزین ) نانوایی، سوپر مارکت ، آبجوش و چای میباشد}  .  سپس مسیر را ادامه داده  و روبروی پلیس راه پلسفید در دو راهی آزادمهر وارد جاده فرعی آلاشت شدیم . از اینجا تا روستای دراسله 31 کیلومتر است .  از کنار معادن ذغال سنگ گذشته و  پس از طی 7 کیلومتر به دوراهی ( آلاشت / دراسله_شش رودبار) رسیدیم . قبل از این دوراهی روستای لله بند قرار دارد که دارای نانوایی و فروشگاه کوچک مواد غذایی است . دو راهی را به سمت چپ (مسیر دراسله ) در پیش گرفتیم  و  از جاده پر پیچ و خم کوهستانی و روستا های مومج خیل ، تیلم و ... گذشته و پس از طی 24 کیلومتر از دو راهی ذکر شده در ساعت 8:45 به روستای دراسله رسیده و کنار امامزاده ذوالفقار پیاده شدیم . یک ربع زمان صرف آمادگی گروه شده و در ساعت 9 صبح صعود به سمت قله آغاز میشود . سمت شرق ما پاکوب بزرگی وجود دارد که مسیر تردد چوپانان و دامداران بوده  و مسیر ما نیز می باشد که با شیبی ملایم تا نزدیکی گردنه شمالی قله پیش می رود. پاکوب ابتدا رو به شرق و سپس رو به غرب و در آخر مستقیم به سمت جنوب و گردنه قله کشیده شده است .

هوا صاف و آفتابی است  و باد خنکی نیز می وزد . در این مسیر چشمه ای وجود ندارد . پس از 2 ساعت به گردنه شمالی قله می رسیم . منطقه آلاشت و قله امامزاده حسن در شمال ، قلل انیسه و شلمجار و پرچنان در شمال غرب ، قلل دماوند و سوادکوه و ویلار در غرب و قلل ارفه کوه و نرو و اچو در شرق نمایان است .

شیب تند شمالی قله را با مارپیچ های بزرگ طی کرده و در ساعت 14/10 گروه به قله صعود می کند . از فراز قله ، قلل البرز شرقی به خوبی نمایان است. بعد از مراسم قله و ثبت عکس های یادگاری در ساعت 14/30 فرود از قله آغاز می شود . مسیر فرود تا گردنه شمالی با مسیر صعود یکی بوده و سپس گروه مسیر دره شمالی قله را برای فرود انتخاب می کند .

پس از 1/5 ساعت فرود به گوسفند سرای سرخ زمین که 3 کلبه و یک چشمه آب گوارا قرار دارد می رسیم . پس از کمی استراحت و نوشیدن آب خنک به سمت پایین حرکت کردیم .  بعد از  20 دقیقه در سایه کوه ناهار صرف شده و در ساعت 6 عصر همگی اعضای گروه سوار ماشین شده و در ساعت 22 به سلامت به ساری رسیدیم .

اعضا شرکت کننده:

آقایان: علی اصغری(سرپرست)، حمید کاکویی،ابراهیم کاکویی،رزمین بهروش،حجت رستمی،علی یوسفی،رحیم مجتهد،کوروش خوشرویی، سروش میرزایی،آرمان مهدی نژاد، ساعد مهرعلیزاده

خانم ها: زیبا سعیدی،راضیه رضایی، نبی زاده، مهسا عباسی، لیلا پورابراهیم، معصومه بیانی، انیسه یوسفی

نکات حائز اهمیت

در طول مسیر فرود و صعود ، آنتن دهی موبایل عالی بود و تا خود قله آنتن کامل داشتیم ./در مسیر صعود چشمه ای وجود ندارد