گزارش برنامه

پیمایش غار آبی اولک لک

1394/05/30 |1 روز

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : فنی (سنگنوردی،دره،غار و ..)

نوع برنامه : عمومی

تعداد نفرات شرکت کننده : 59 نفر

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران- شهرستان گلوگاه-روستای پجت - برای دسترسی به غار دو راه وجود دارد: 1ـ مسیر روستا به غار 2ـ مسیر رود یا دره کوچک که در طول مسیر چندآبشار کوتاه و مسیر دست به سنگ نیز میباشد.

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

اولک لک غار نسبتا" بزرگی است واقع دراستان مازندران و نزدیکترین شهر و روستا به آن گلوگاه و پجت میباشد، ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا 1074 متر وتنها دارای یک دهانه بطول 2 در3 مترمیباشد ،همچنین طول غار1 کیلومتر، عمق غار در بعضی از جاها تا 1 متر،ارتفاع غار5 متر تا 25 میباشد. برای داخل شدن به غار باید ارتفاعی حدود 10 متر را با طناب فرود رفت که مسیر، سر و لغزنده به همراه ریزش سنگ نیزمی باشد و برای پیمایش آن تنها یک راه که همان مسیرآب است را می توان پیمود. غار داخل دره و در قسمت شرقی روستای پجت به فاصله تقریبی بیست دقیقه راهپیمایی قرار گرفته است. وقتی به محل دهانه میرسیم دو غار روبروی هم قرار دارد که اگر بسمت بالای دره نگاه کنیم دهانه سمت راست اولک لک و دهانه سمت چپ بادلک لک نام دارد. این غار طبیعی و آهکی و براساس جریان آب تشکیل یافته وغارآبی میباشد. جانوری شبیه به میگوبه رنگ سفید به اندازه 5 میلی متر درون آب رویت شده است .

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

صاف - گاهی ابری

مدت زمان پیمایش برنامه

3 ساعت (تا رسیدن به ورودی غار) - 2 ساعت (پیمایش درون غار) - 2:30 (مسیر بازگشت)

شرح برنامه

مورخ 1394/05/30 بهمراه 59 نفراز شرکت کنندگان در بخش طبیعت گردی و غارنوردی راهی جاده گلوگاه بسمت روستای پجت با هدف پیمایش غاراولک لک شدیم. بعد از حدود 3 ساعت و 30 دقیقه به نزدیکی روستا رسیدیم.

در ابتدای مسیر صبحانه صرف شد و بعد گروه به دو قسمت تقسیم شد تعدادی مسیر رود و تعدادی هم مسیر پاکوب را در پیش گرفته و بدلیل لغزنده بودن سنگ ها و تعداد زیاد افراد شرکت کننده مجبور بودیم از داخل آب حرکت کنیم تا اینکه بعد از حدود یک ساعت پیمایش مسیر آب در ابتدای مسیر منتهی به غار که آبشار کوچک و زیبایی هم وجود دارد به دوستانی که از مسیر جنگلی و پاکوب پیمایش داشتند رسیدیم، چند دقیقه ای را برای تعویض لباس توقف داشتیم و بعد از آن با بررسی لوازم فنی از دوستان طبیعت گرد جدا شده و مسیر دره را درپیش گرفتیم و بعد از حدود یک ساعت پیمایش و با دست به سنگ شدن در بعضی از نقاط به ابتدای ورودی غار رسیدیم بعد کارگاهی برای فرود به داخل غار مهیا کردیم و افراد یکی پس از دیگری از دهانه غار فرود آمده تا به کف غار که آب جریان دارد رسیدیم. مسیر خلاف آب را برای پیمایش در پیش گرفتیم ابتدای مسیر کمی تنگ و باریک بود برای اینکه به استلاگمیت های مسیر آسیب نرسد مجبور بودیم به آرامی به حرکت خود ادامه دهیم.

بعد از رد کرد دالان های تنگ ، مسیر هموارتر و گاها" مانند جاده پرپیچ وخم، که درآن عمق زمین بهمراه حوضچه های آب بسیار زیبا و پرازهیجان میشد.

تا ساعت 14:00 به پیمایش خود ادامه داده و بعد از چند لحظه سکوت در اعماق غار راه برگشت را درپیش گرفتیم و به واسطه یومار و رکاب و کمک رساندن به دوستان سیستم بالاکشی را مهیا نمودیم.

بعد از خارج شدن از غار راه برگشت را درپیش گرفتیم. فرودها را انجام داده و تمامی مسیر را به آب زده تا اینکه ساعت 17:30 به ماشین رسیدیم، لباس های خیس را تعویض کردیم و سرانجام در یک روز خاطره انگیز در کنار دوستان به برنامه خاتمه دادیم.


بدلیل تعداد زیاد شرکت کنندگان تنها اسامی افراد ورودی به غار درج گردیده است ...

اسامی افراد شرکت کننده:

آقایان: هادی ابراهیمیان(سرپرست)، میثم خلیلی، رزمین بهروش، هومن حامدی، محمد پور مصداقی، محسن مظفری، احمد عمویی، اسماعیل یوسفی، عادل علی آبادیان، حمید کاکویی، امین بابایی نژاد، امین سلیمی، آریا بابایی، امیرحسین بابایی، مصطفی مهدیان،نادر نصیری، مرتضی حسینی، امیرمحمد قربانی،امیرحسین خباز ...

خانم ها: امینه قاضی زاده،مهدیس کاظمی،فاطمه سلحشور، زهرا فلاح، مریم شیرزاد، زهرا بابایی، فاطمه توبه، سید کبری مهدوی، کبری شیرزاد، زهرا فلاح، زهرا میرزایی ...

 

ابزار، تجهیزات و لوازم مورد استفاده

کلاه ایمنی،لباس مناسب،هرنفر1 عدد هدلامپ + باتری اضافه،کفش مناسب جهت حرکت درآب،لباس اضافه + جوراب خشک جهت تعویض بعد از برنامه.

نکات حائز اهمیت

برای فرود و صعود از دهانه غار نیاز به ابزار فنی است(هارنس،کارابین،طناب،یومار،رکاب،ابزار فرود..)، اما پیمایش طول مسیر این غارنیاز به ابزار فنی غارنوردی و حتی علایم رد زنی ندارد. *جریان رودخانه بهترین نشانه جهت پیمایش غار میباشد.