گزارش برنامه

صعود به قله بادله کوه

1394/06/06 |1 روز

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی متوسط

تعداد نفرات شرکت کننده : 16 نفر

تهیه کننده گزارش : الهه توکلی

منطقه و نحوه دسترسی

جاده ساری- سمنان /سه راه تلمادره /به سمت روستای اروست و سپس چشمه های باداب سورت / گذر از محدوده پار ک ماشینها در نزدیکی چشمه و ادامه جاده / کمی بعد از محل تقاطع جاده آسفالت و خاکی نزدیکی روستای بادله کوه

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

رشته‌های متعدد رشته کوه البرز در جنوب مازندران واقع است و تشكيل قوس عظيمی را می‌دهد كه از غرب به شرق كشيده شده و شهرهای اين استان را از مركز ايران جدا می‌سازد. یکی از مهم‌ترين این ارتفاعات چندين رشته فرعی از رشته کوه البرز است كه جهت آن‌ها از جنوب به شمال و متمايل به غرب است و در شهرستان ساری قرار دارد كه مرتفع‌ترين قلل آن كوه سفيد، بادله كوه،‌ داراب كوه و كوه جنگی در جنوب دهستان چهاردانگه و نيز قلم چلم كوه واقع بين دره زارم‌رود و گرماب‌رود می‌باشد. رشته کوه صخره سنگی داراب کوه (دارکوه)در قسمت شرقی دو راهی تلمادره به سمت مالخواست و باداب سورت قرار دارد ادامه خط الراس از سمت شمال منتهی به کوه سرخ دیم و بادله کوه می رسد قله بادله کوه از قلل البرز شرقی با ارتفاع 3211 متر در مرز استان مازندران و سمنان ,در روستای بادله _ واقع در انتهای مسیر جاده باداب سورت_ قرار دارد. مسیر صعود از شمال روستا آغاز و پس از رسیدن به خطالراس باید به سمت شرق حرکت و به قله رسید. بر بالای خطالراس داراب کوه در شیب شرقی آن می توان دنیای دیگری را مشاهده نمود.پوشش گیاهی کاملا متفاوت ازشیب غربی می باشد که پوشیده از درختچه های جنگلی است. در قسمت شرقی پوشش کاملا گسترده ای از درختچه ارس را می توان مشاهده نمود که از درختان مهم سوزنی برگ ایران است که گونه ای است حفاظت شده. مهمترین و شاخص ترین کوههای منطقه دامغان را می توان در این محدوده مشاهده نمود. قله شاهدار کوه به خوبی نمایان است که یکی از قله های زیبا و مخروطی با ارتفاع ۳۲۷۵ متر می باشد. روستای ییلاقی بادله کوه در 48 کیلومتری شهرستان دامغان قرار دارد.این روستا تا سال ۱۳۶۷ جزء بخش چهاردانگه شهرستان ساری بود. و از سال 1367 از بخش چهاردانگه جدا و به شهرستان دامغان الحاق شد. قلعه تپه بادله کوه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در شهرستان دامغان، روستای بادله واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

آفتابی - ابری با مه پراکنده / خنک

مدت زمان پیمایش برنامه

با زمانهای استراحت : 5.45 ساعت

شرح برنامه

جمعه سیزدهم شهریور ماه را با برنامه صعود به قله بادله کوه  به ارتفاع 3211 متر ، آغاز کردیم. ساعت 5.15 صبح ، با جمعی متشکل از 16 نفر از ساری_ باشگاه کوهنوردی داها به قصد روستای بادله کوه (مبدا صعود ) به  سمت جاده کیاسر در جنوب ساری حرکت کردیم. هوا ابری – بارانیست و لطا فت و خنکای خاصی دارد . با رسیدن به سه راهی تاکام  مسیر سمت چپ  را  در پیش گرفته و از پل فلزی تاکام میگذریم (مسیر سمت راست به سمت سد سلیمان تنگه ، شهر فریم و ... میرود ) . هنوز در اوایل جاده هستیم که لاستیک مینی بوس پنچر میشود و نیم ساعتی معطلمان میکند . مجددا به راه افتاده و پس از طی 60 کیلومتر (از ساری ) به شهر کیاسر میرسیم .  از اینجا تا سه راه تلمادره 35 کیلومتر دیگر باقیست . با رسیدن به سه راه فوق برای استراحت و خرید های کوچک پیاده میشویم (در این مکان کلیه امکانات وجود دارد - پاسگاه پلیس ، رستوران و چایخوری ،سرویس بهداشتی ، سوپر مارکت ، نانوایی و .... ) پس از یک ربع ساعت توقف ، از جاده روبروي پاسگاه به سمت روستای اروست و چشمه باداب سورت میرویم . طرفین جاده درختان سرو کوهی ، درختچه های زرشک و ... دیده میشود .  در اين مسير از روستا هاي پشرت، كوات و قلعه سر گذشته  و در نهايت پس از طی 18 کیلومتر به يك سه راهي مي رسيم كه به سه خط معروف است (سه راهي اروست - مالخواست - باداب سورت).  مسير سمت چپ كه آسفالته است پس از ۲ كيلومتر به روستاي زيباي اروست مي رسد و مسير آسفالته سمت راست نيز به روستاي مالخواست مي رود. مسير میانی كه خاكي است و البته در حريم روستاي اروست واقع است به سمت چشمه ها مي رود.

اين مسير خاكي پس از طی حدود 3 کیلومتر به محوطه پایین چشمه سورت که محل پارک ماشینها ست میرسد . از این مکان گذشته و راهمان را مستقیم ادامه داده تا به یک جاده دیگر در سمت چپ که ابتدای آن  پل طاقی  قدیمی قرار دارد میرسیم . در اینجا برای صرف صبحانه توقف میکنیم مناظر اطراف زیباست و هوا خنکیه مطبوعی دارد . پس از صبحانه مسیرمان را با گذر از پل به سمت بادله کوه ادامه میدهیم از جاده خاکی ناهموار و پیچ در پیچ به سمت بادله کوه ادامه میدهیم . از دور تیرهای برق  جاده آسفالته که از دامغان - چشمه علی و شهر کلاته رودبار تا نزدیکی روستای بادله کوه کشیده دیده میشود . ما کمی بعد از تلاقی جاده آسفالت و خاکی در نزدیکی ساختمان نیمه کاره با سقف ورق قرمز رنگ از ماشین پیاده میشویم . ساعت 10.15 است . پس از 10 دقیقه در صفی منظم به سوی دیگر جاده رفته و کوهپیمیاییمان را از همینجا آغاز میکنیم . هوا در اینجا تقریبا آفتابی اما خنک با ابرهای پراکنده است . مناظر اطراف بینظیر است در مسیر جا به جای درختان سرو کوهی دیده میشود و صدای فریاد پرندگان شکاری (قوش و ... ) از بالای سرمان شنیده میشود . با توجه به زمان کمی که در اختیار داریم گامهایمان را سریعتر کرده و از استراحتها می کاهیم . پاکوب مسیر آکنده از سنگهای ریز و درشت با رنگهای بسیار دیدنی است  که در عین زیبایی دقت و احتیاط زیادی را در پیمایش میطلبد و گاها باعث کندی حرکت میشود . در ساعت 12.30 زیر آخرین شیب تند منتهی به قله هستیم . با توجه به ابرناکی هوا و خطر بالا آمدن مه سرپرستمان تا ساعت 13.30 به ما اجازه پیمایش رفت را میدهند . کمی سریعتر به سمت یال قله حرکت کرده و کوله هایمان را در اینجا میگذاریم . شیب را طی میکنیم و پا بر فراز یال مسطح منتهی به سنگچین قله میگذاریم . چند قدم دیگر و ...در ساعت 13.15  بر فراز قله ایستاده ایم . اکثر ما اولین بار است که به  این قله زیبا صعود میکنیم . دشت های پهناور جنوبی و دریای ابر شمالی و منظره ادامه خط الراس قله که در مه ناپدید میشود ما را محصور خود کرده است . یک ربع ساعت بالای قله میمانیم ، عکاسی کرده و پس از به جای آوردن مراسم کوهستان رهسپار پایین میشویم . مسیر را کمی به سمت راست به سمت گوسفندسرای متروکی که چند درخت بلند دارد تغییر میدهیم . در ساعت 15.30 با رسیدن به گوسفندسرا در خنکای درختان نهار صرف میکنیم . ساعت 16 مجددا حرکت کرده و پس از یک ربع ساعت به ماشین میرسیم . با پیشنهاد راننده خوبمان و تایید سرپرست ، مسیر بازگشت را از سمت چشمه علی انتخاب میکنیم . و جاده اسفالت را به سمت دامغان در پیش میگیریم . پس از یک ربع ساعت به شهر کلاته رودبار میرسیم (مدیریت چشمه علی در اختیار این شهر است ) با گذر از آن و ادامه مسیر مستقیم به سه راهی رسیده که مسیر سمت راست (به سمت ساری ) را در پیش میگیریم . از کنار چشمه علی گذشته و راه سمنان- ساری را ادامه میدهیم  تا پس از یک ساعت مجددا به سه راه تلمادره میرسیم . توقف کوتاهی برای صرف چای داریم . هوا مه آلود ، بارانی و بسیار لذت بخش است . راهمان را به سمت ساری در پیش گرفته و پس از معطلی در ترافیک همیشگی این مسیر به سلامت به شهرمان باز میگردیم .

اسامی شرکت کنندگان در برنامه:

آقایان: هادی ابراهیمیان (سرپرست)، حجت رستمی،آرمان مهدی نژاد، سید نصیر نبوی، رحیم مجتهد، عین اله رنجبر، حمید کاکویی، امین گنجیان،محمد بهادری

خانم ها: الهه توکلی،زیبا سعیدی، شهناز درویشی، زینب درویشی، نیره رضایی، طاهره رنجبر، کبری مهدوی،

نکات حائز اهمیت

مسیر فاقد چشمه است / منطقه مستعد ابر و مه ناگهانی است / پاکوبها به علت وجود سنگهای ریز و درشت لغزنده است