برنامه آتی

قله کیجا قلعه

1394/08/22 |1 روز

سرپرست برنامه : متعاقبا" اعلام میگردد.

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : عمومی

منطقه و نحوه دسترسی

مازندران - دودانگه - روستا سنگده

لوازم و تجهیزات مورد نیاز

تجهیزات ویژه برنامه یکروزه ( کفش کوهپیمایی مناسب، کوله یک روزه، باتوم(چوب دست کوهنوردی)،لباس مناسب فصل، 2وعده غذایی(صبحانه و ناهار)و...

نحوه ثبت نام

هزینه : عضو:22000 تومان ــ غیر عضو:25000 تومان

نقدی و به صورت واریزی/شماره کارت: 7187 -4861 -9971 - 6037 ملی کارت آقای هادی ابراهیمیان

زمان و مبدا حرکت

5:00 صبح - ساری - باشگاه داها

توضیحات بیشتر

کیجا قلعه قله ای است با ارتفاع 2800 متر در منطقه روستای سنگده دهستان بنافت از توابع بخش دودانگه شهرستان ساری ..

مناظری بسیار بدیع و چشم اندازی شگفت انگیز از یک سو مراتع سرسبز بندبن با جنگل های انبوه و روستاهای دهستان بنافت و سوادکوه دلربایی میکند و از سوی دیگر مراتع گلرد ، رزسر ، تارو و خرسه رخ نمایان میباشد. در سمت دیگر قلل نرو، خرو ، زرجو ، سه گسفنک و یخچال عظمت و صلابت خودشان را به رخ میکشد.

از نظر توپوگرافی سنگده در منطقه کوهستانی واقع شده که شیپ عمومی آن از سمت جنوب شرقی به سمت شمال غربی می باشد . سنگده از دو روستا به نامهای سنگده و درزی کلا تشکیل شده است و کلیه ساکنان آن به زبان مازندرانی تکلم می کنند . مجموعه روستایی سنگده ، درزی کلا از سمت شمال به زمین های کشاورزی ولیک چال ، دادکلا و جنگلهای سرفراز شمال، از جنوب نیز به جنگل و سمت شمال غربی به روستای وزملا محدود می گردد. وجه تسمیه روستای سنگده با بررسی های بعمل آمده و اظهارات مسئولان محلی عنوان شده که در گذشته سنگده را "سید ده " می نامیدند. زیرا اکثر ساکنان آن از نوادگان عماد الدین مرعشی که قبر وی در روستای وری از توابع بخش چهاردانگه می باشد بودند و بعدها سید ده به سنگده تغییر نام یافت که احتمالا به علت همجواری با مناطق سنگ سر و شهمیرزاد که در قسمت شرقی و جنوبی رشته کوه البرز واقع شده اند بوده است. اهالی این روستا به کشاورزی و دامداری مشغولند والبته برخی در بخش خدمات و صنایع کارگاهی مشغولند.