برنامه آتی

قله ارفع کوه

1394/07/17 |1 روز

سرپرست برنامه : متعاقبا" اعلام میگردد.

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : عمومی

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران - منطقه سوادکوه - روستای ارفه ده

لوازم و تجهیزات مورد نیاز

تجهیزات ویژه برنامه یکروزه( کفش کوهپیمایی مناسب پیمایش ،کوله یکر وزه،باتوم(چوب دست کوهنوردی)،لباس مناسب فصل،1وعده غذایی و...

نحوه ثبت نام

هزینه : عضو:22000 تومان ــ غیر عضو:25000 تومان

نقدی و به صورت واریزی/شماره کارت: 7187-4861-9971-6037 ملی کارت آقای هادی ابراهیمیان

زمان و مبدا حرکت

5:00 صبح -ساری-باشگاه داها

توضیحات بیشتر

قله ارفع کوه (ارفه کوه) به ارتفاع تقریبی 2735 متر از قلل البرز شرقی بوده و و جزء قله های مهم منطقه سواد کوه محسوب میشود . دارای مسیر های صعود مختلفی از جمله :1) مسیر غربی : از ارفه ده (ارتفاع 1560 متر )صعود می شود و کوتاهترین مسیر است برای رسیدن به قله از این مسیر  میبایست  از دل جنگل زیبا و بکر منطقه عبور کرد .  2) -شمالی از دوآب صعود می شود و طولانی ترین مسیر است.(جبهه شمالی از ارفع ده نیز قابل دسترسی است ) 3) -جنوبی از ویسه سر صعود می شود و مسیرآن  ۱ ساعت از غربی طولانی تر است. از فراز قله ، در سمت شرق قله های خرونرو (3600) و پس از آن قله نزوای سمنان(3800 ) و پایین تر از آن بالای گردنه گدوک قله قدمگاه (3600) و از غرب قله دماوند قابل مشاهده میباشد. پوشش گياهي شامل گلابي وحشي (همرو) ،‌ازگيل وحشي ، گوجه وحشي ، خرمالوي وحشي ، وليك قرمز و سياه ، زرشك ، توت فرنگي وحشي ، و تمشك ، گیاهان گل گاو زبان ، گل بنفشه و بارهنگ .همچنين جنگلي متراكم و متنوع با درختهايي نظير سرخدار ، توسكا و نوع كمياب درخت سردار يا راش ، افرا بر جذابيت هاي جنگلي اين منطقه افزوده است .

وجه تسميه : نام قله ارپده يا آرپاده يا آرپا بوده است. آر به معنای بلند و پا به معنای حکومت. پ به معنای کنار يا پهلو. بعد از حمله اعراب به ايران چون در الفبای عربی پ نداريم نام کوه به ارفع برگشته است. امامزاده های  سام و لام  واقع در روستای ارفع از نوادگان امام زين العابدين می باشند.