شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

برنامه های آتی

گزارش برنامه

غارفنی کیجاکرچال

1396/09/10 |یک روزه

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : فنی (سنگنوردی،دره،غار و ..)

نوع برنامه : فنی - ماجراجویانه

تعداد نفرات شرکت کننده : 31 نفر

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران-شهرستان سوادکوه-شهرستان دوآب-روستای پیت سرا

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

غار کیجا کرچال با ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد،در مسیر جاده فیروزکوه ـ شهرستان سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید , بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد. اگر بخواهیم مکان دقیق‌تر آن را ذکر کنیم می‌توان گفت این غار در ارتفاعات جنگلی مشرف به روستای پیت سرا در منطقه دوآب شهرستان سوادکوه و 1/5کیلومتر بعد از پادگان نظامی ارتش واقع شده است. این غار از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مرز جلگه‌ای و کوهستانی قرارگرفته و همین امر باعث شده در ناحیه‌ای از اطراف آن رویش گیاهان زیاد و در ناحیه‌های دیگر شاهد رویش ضعیف گیاهان باشیم.اغار کیجا کرچال در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند. اگر تصمیم دارید سفری به این غار داشته باشید لازم است که با تجهیزات کامل سفر کنید، زیرا وضعیت قرارگیری این غار شرایطی را به وجود آورده که دسترسی به آن را مشکل ساخته است.برای رفتن به دهانه این غار باید از رود شوراب و منطقه‌ای صخره‌ای گذر کرد. پس از گذر از این ناحیه به منطقه‌ای جنگلی می‌رسیم که شیبی بین 65 تا 70 درجه دارد. قبل از رسیدن به دهانه غار با بقایایی از گذشته روبه‌رو می‌شویم که به نظر می‌رسد مسیری برای رسیدن به دهانه بوده است. اگر دقیق‌تر بنگریم، مشاهده می‌کنیم که این بقایا شبیه پله‌هایی است که ارتفاع هر پله به 1 یا 5/1 متر می‌رسد که در قسمت شمالی بدنه کوه قرار دارد. در این مسیر دیوارهایی نیز با ارتفاع 2 متر ساخته شده که احتمالاً برای دیده‌بانی استفاده می‌کردند. برای ساخت این دیوارها از ملات گچ نیمکوب و خاک اخرایی رنگ و نیز از لاشه سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده شده است.

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

ابری

مدت زمان پیمایش برنامه

10 ساعت (با احتساب زمانهای استراحت)

شرح برنامه

  غار کیجا کرچال با ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد،در مسیر جاده فیروزکوه ـ  شهرستان سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید ,  بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد. اگر بخواهیم مکان دقیق‌تر آن را ذکر کنیم می‌توان گفت این غار در ارتفاعات جنگلی مشرف به روستای پیت سرا در منطقه دوآب شهرستان سوادکوه و 1/5کیلومتر بعد از پادگان نظامی ارتش واقع شده است.  این غار از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مرز جلگه‌ای و کوهستانی قرارگرفته و همین امر باعث شده در ناحیه‌ای از اطراف آن رویش گیاهان زیاد و در ناحیه‌های دیگر شاهد رویش ضعیف گیاهان باشیم.اغار کیجا کرچال در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند. اگر تصمیم دارید سفری به این غار داشته باشید لازم است که با تجهیزات کامل سفر کنید، زیرا وضعیت قرارگیری این غار شرایطی را به وجود آورده که دسترسی به آن را مشکل ساخته است.برای رفتن به دهانه این غار باید از رود شوراب و منطقه‌ای صخره‌ای گذر کرد. پس از گذر از این ناحیه به منطقه‌ای جنگلی می‌رسیم که شیبی بین 65 تا 70 درجه دارد. قبل از رسیدن به دهانه غار با بقایایی از گذشته روبه‌رو می‌شویم که به نظر می‌رسد مسیری برای رسیدن به دهانه بوده است. اگر دقیق‌تر بنگریم، مشاهده می‌کنیم که این بقایا شبیه پله‌هایی است که ارتفاع هر پله به 1 یا 5/1 متر می‌رسد که در قسمت شمالی بدنه کوه قرار دارد. در این مسیر دیوارهایی نیز با ارتفاع 2 متر ساخته شده که احتمالاً برای دیده‌بانی استفاده می‌کردند. برای ساخت این دیوارها از ملات گچ نیمکوب و خاک اخرایی رنگ و نیز از لاشه سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده شده است.

برای رفتن به دهانه این غار باید از رود شوراب و منطقه‌ای صخره‌ای گذر کرد. پس از گذر از این ناحیه به منطقه‌ای جنگلی می‌رسیم که شیبی بین 65 تا 70 درجه دارد. قبل از رسیدن به دهانه غار با بقایایی از گذشته روبه‌رو می‌شویم که به نظر می‌رسد مسیری برای رسیدن به دهانه بوده است. اگر دقیق‌تر بنگریم، مشاهده می‌کنیم که این بقایا شبیه پله‌هایی است که ارتفاع هر پله به 1 یا 5/1 متر می‌رسد که در قسمت شمالی بدنه کوه قرار دارد. در این مسیر دیوارهایی نیز با ارتفاع 2 متر ساخته شده که احتمالاً برای دیده‌بانی استفاده می‌کردند. برای ساخت این دیوارها از ملات گچ نیمکوب و خاک اخرایی رنگ و نیز از لاشه سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده شده است.
بعد از گذر از این مسیر به دهانه غار می‌رسیم که ارتفاعی حدود 5/6 متر و طولی برابر با 4 متر دارد. این دهانه به سمت غرب این منطقه می‌باشد و از سه جهت شمال، جنوب و شرق بسته است. می‌توان گفت تنها آثار به جای مانده در این نقطه از غار، سنگ آسیابی است که شعاعی معادل 25 سانتیمتر دارد. محل اصلی غار کیجا کرچال نیز در بدنه یک دیوار۶۰ متری از جنس آهک است که ارتفاع آن از سطح زمین به ۲۳ متر می‌رسد و سقف گنبدی آن با کف غار 13 تا 14متر فاصله دارد. این غار عمق کمی دارد و کل فضاهای آن شامل سه اتاق چهار گوش دایره‌ای شکل است که به سه اتاق جنوبی، مرکزی و شمالی تقسیم می‌شوند و طول و عرض‌ متفاوتی دارند. اتاق مرکزی بزرگ‌ترین اتاق غار کیجا کرچال است و به نظر می‌رسد مهم‌ترین اتاق این غار بوده است. ارتفاع تیغه‌های جدا کننده (دیوارهای داخلی فضاها) یک متر و 80 سانتیمتر است و هم اکنون الوارهای بسیاری بر روی دیوارها و قسمت‌های دیگر این غار ریخته شده است. این الوارها که از چوب درخت نمدار ساخته شده و دارای ضخامتی حدود 30 سانتیمتر و طولی برابر با 3 یا 4 متر می‌باشند، در تیرهای افقی و عمودی سقف به کار رفته‌ بودند، اما در حال حاضر به دلیل ریزش شکسته شده و در بیشتر قسمت‌های غار پراکنده هستند. احتمالاً به همین دلیل است که هیچ اثری از در ورودی در هیچ یک از فضاها باقی نمانده است.
اگر در داخل غار گشتی دو یا سه ساعتی بزنید هیچ اثری از سفال، وسایل تزیینی و حتی وسایل جنگی و نظامی آن زمان را نمی‌بینید، بر همین اساس لازم است بررسی و کاوش بیشتری در خصوص این منطقه و غار کیجا کرچال انجام شود.